Amerika Merkez Bankası FED tarafından yapılan şahin açıklamalar ve sert faiz artırımları ile tüm dünyada resesyon endişesi başlarken bu endişe petrol fiyatlarını da derinden sarsmıştı. Durgunluk beklentisinin artması ile petrole olan talep azalırken bu düşüş ile petrol fiyatları da dibe çekilmiş, 80 dolar seviyesinin altını da test eden rakamlar Rusya - Ukrayna savaşı öncesi rakamlara dönüş yapmıştı. 

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş OPEC üyesi ülkelerin büyük gelir kaybı yaşamasına neden olurken dün yapılan toplantı ile üretimde son yılların en büyük arz kesintisi kararı alınırken alınan karar brent petrol fiyatına yükselişi getirdi. İç piyasada hem brent petrol fiyatının hem de dolar kurunun yükselmesi ile ne yazık ki benzin ve motorin fiyatlarına zam kararları peş peşe gelmeye başladı. 

BRENT PETROL FİYATINDA SON DURUM NE, PETROLÜN VARİL FİYATI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Petrol fiyatlarında aşağı yönlü serbest düşüş dalgası peş peşe gelen üretim arzı kesintisi haberleri ile yönünü yeniden yukarıya çevirdi. ABD Beyaz Saray sözcüsü tarafından yapılan açıklama ile stratejik rezervlerdeki satışın sonlandırılacağının duyurulması piyasada ilk şok etkisini yaratmıştı. Dünde OPEC üye ülkeleri tarafından yapılan açıklama ile son yılların en büyük arz kesintisi duyuruldu. 

12 kg mutfak tüpüne yeni güncelleme yolda! O tarihe kadar aldın aldın yoksa ödenemeyecek 12 kg mutfak tüpüne yeni güncelleme yolda! O tarihe kadar aldın aldın yoksa ödenemeyecek

brent fiyatı 6 ekim

Yapılan açıklamaların etkisi ile brent petrol fiyatı hızlı yükseliş gösterdi ve 93 dolar seviyesini de aşarak 93,47 dolar seviyesini gördü. Brent petrol fiyatında yaşanan yükseliş ne yazık ki iç piyasada fiyatlara zam olarak yansıdı. Benzin ve motorin peş peşe ikinci kez zamlandı. 

benzin ve motorine zam

PETROL OFİSİ FİYAT LİSTESİ 6 EKİM 2022 GÜNCEL FİYATLAR! ZAMLI BENZİN VE MOTORİNİN POMPA LİTRE SATIŞ FİYATI KAÇ TL OLDU?

6 Ekim 2022 Perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorinin litre fiyatına çifte zam geldi. Motorinin litre fiyatı 1,39 TL zamlanırken benzinin litre fiyatına ise 74 kuruş zamlandı. Yapılan zammın ardından İstanbul'da motorinin litre fiyatı 25,63 liraya, Ankara'da 25,73 liraya ve İzmir'de 25,76 liraya yükseldi. Benzinin litre satış fiyatı ise İstanbul'da 20,61 TL, Ankara'da 20,74 lira ve İzmir'de ise 20,73 liraya yükseldi.