Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeniyle milyonlarca çalışan geçim derdi yaşarken asgari ücretli çalışanlar da 2023 yılının Ocak ayında geçerli olacak zam oranını beklemeye başlamıştı. Asgari ücrete Temmuz ayında yapılan yüzde 30'luk ara zam da beklentileri karşılamaktan uzak kalırken enflasyonda yaşanan yükseliş ile pek çok ürüne gelen zam vatandaşı çaresiz bırakmıştı. 

Asgari ücretli çalışanlar bu nedenle Ekim ayında kendilerine iyi bir maaş zammı yapılmasını talep ederken gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrilmişti. Daha önce yaptığı açıklamasında "çalışanları asgari ücrete ezdirmeme" sözü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen rakamda iyileştirme yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Jesti olarak isimlendirilen bu oran ile rakam yukarıya çekiliyor. 

CUMHURBAŞKANI JESTİ İLE ASGARİ ÜCRETE OKKALI ZAM BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! 

Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek! Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek!

Her sene Aralık ayında toplanan asgari ücret tespit komisyonu öncesinde bu sene zam  pazarlıkları çok erken başlarken gözler açıklanacak olan rakama çevrildi. 2023 asgari ücret zammı için tespit komisyonunun bu sene Aralık ayının ilk haftası içerisinde hızlandırılmış toplantılar yaparak rakamı erken açıklayacağı beklentisi oluşmuştu. Konu hakkında Sözcü Gazetesi tarafından yapılan haberde ise asgari ücrete Ocak ayında yapılacak olan zamdan sonra Nisan ayında yani seçimden hemen önce ara bir enflasyon zammı verilebileceği iddia edildi. 

asgari-ücrete-ara-zam

Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Murat Kösereisoğlu konu hakkında yaptığı açıklamasında yıllık enflasyon rakamının yüzde 30 sınırının altına düşmediği takdirde asgari ücrete yılda 2 kere zam geleceğini belirterek bu nedenle asgari ücrete Haziran ayında enflasyon zammı verileceğini, bu zammında seçimler nedeni ile erkene çekilerek Nisan ayında maaşlara yansıtılabileceğini dile getirdi. 

asgari ücrcet zam formülü

ASGARİ ÜCRETE ZAM FORMÜLÜ! OCAKTA ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK 2023?

Asgari ücret zammı konusunda da tahminde bulunan GGÜSOD Başkanı Murat Kösereisoğlu açıklanan enflasyon rakamının 10 puan üzerinde zam beklediklerini bunun da yaklaşık yüzde 25 civarına denk geleceğini söyledi. Asgari ücret son zamların ardından 5 bin 500 TL olarak ödenirken 1.375 liralık artış ile 6 bin 875 TL olarak gerçekleşecek. Ancak ekonomistler bu rakamın Cumhurbaşkanı jesti ile en az 7 bin 500 TL olarak ödeneceğini dile getiriyorlar. Hatta kamuoyunda en sık telaffuz edilen rakam 8 bin 250 TL olarak gerçekleşirken geride bıraktığımız günlerde AK Parti'den de ilk kez rakam telaffuz edilmişti. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz tarafından yapılan açıklamada "6. aydan sonraki enflasyonu dikkate alırsanız bu benim şu andaki hesaplamalarıma göre konuşulan bir şey yok, görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üstünde düşünülebilir" denilerek en düşük rakamı duyurmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasında şu anda olan rakamı duyurmuştu. Gözler Aralık ayının ilk haftasına çevrilirken Aralık ayı sonuna kadar rakam netleşmiş olacak.