Emeklikte Yaşa Takılanlar EYT yasası üzerindeki çalışmalar tüm hızı ile devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamasında yasa tasarısında çalışmalarda sona geldiklerini, dosyayı hazırladıklarını ve kanun teklifini Aralık ayında meclise sunacaklarını duyurmuştu. Yapılan açıklama heyecan yaratırken konu hakkında bir son dakika gelişmesi daha yaşandı. 

Kredi kartı kullanan milyonlar için BDDK önemli karar yayınladı Kredi kartı kullanan milyonlar için BDDK önemli karar yayınladı

AK Parti'den bir kere daha son dakika EYT açıklaması yapılırken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz tarafından yapılan açıklamalar büyük yankı uyandırdı. 2023 yılında yapılacak olan asgari ücret zammı için ilk kez rakam telaffuz edilirken aynı zamanda yapılan açıklamada emeklilikte yaşa takılanlar EYT yasası hakkında da yeni bilgilere yer verildi. 

AK PARTİ BU RAKAMI İLK KEZ VERDİ! 2023 YILINDA ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLACAK, NE KADAR ZAM GELECEK?

Çorum'da yaptığı ziyarette gerçekleştirdiği açıklamasında milyonlarca kişinin beklemiş olduğu 2023 yılı asgari ücret zammına da değinen Vedat Demiröz "Görüşmeler başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üstünde düşünülebilir” diyerek ilk kez zam hakkında resmi bir rakam telaffuz edilmiş oldu. Asgari ücret maaşı için son dönemde 8 bin 500 TL ile 9 bin 900 TL rakamları telaffuz edilmişti. 

asgari ücret zammı

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK, EYT'DE KİMLER HEMEN EMEKLİ OLACAK?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasası hakkında da açıklama yapan Demiröz, mevzuatta EYT diye bir sorun olmadığını, sorunun AK Parti öncesinde 1999 senesinde yapılan yasal düzenlemeden kaynaklandığını belirterek "Çalışmalar yapıldı. Son şekilde bakanımızın açıklamasıyla verilmiş durumda. Onun şartlarını kanun teklifi geldikten sonra konuşmakta fayda var. Türkiye'de SGK'ya bütçeden 780 milyar lira destek veriliyor. Bizim kara deliğimiz bu.

Almanya bunu gördü. Sistemi oturttu. Biz yıllarca siyasi nedenler nedeniyle biz bu işi oturtamadık. İyi bir uzlaşmayla 4,5 milyon insanımızı, isteyenleri emekli edeceğiz" diyerek 4.5 milyon kişinin emekli olacağını duyurdu. EYT ile emekli olacak kişiler ilk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 ve öncesi olan kişiler olarak belirlenirken bu kişilerin hangi şartlarla emekli edileceği konusu ise Aralık ayında kanun teklifinin meclise gelmesi ile belli olacak.