Adres Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Adres değişikliği işlemleri binada yer alan dairede daha önce birinin oturup oturmamasına bağlı olarak farklı yapılır. Binada daha önce oturanın olmaması halinde adres değişikliği için belge talep edilmez.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Adres değişikliği işlemleri binada yer alan dairede daha önce birinin oturup oturmamasına bağlı olarak farklı yapılır. Binada daha önce oturanın olmaması halinde adres değişikliği için belge talep edilmez.

 Adres Değişikliğinde İstenen Belgeler Neler?

Adres değişikliği yapmak isteyenler için gerekli belgeler şunlardır:

Su, elektrik ya da doğalgaz faturası istenir. Bunlardan herhangi birine sahip olmayanlar kendi isimlerine ait abonelik sözleşmesini de götürebilir.

Bir başkasının yanına taşınanlar ise oturdukları kişi ile birlikte nüfus müdürlüğüne gitmelidir.

Adres değişikliği için gerekli olan belgelerden herhangi birisinin eksik olması durumunda başvuru işlemleri tamamlanmaz. Bunun yanı sıra adres değişikliği başvuruları şahsi olarak yapılmalıdır. Diğer bir ifade ile başka birinin adına  adres değişikliği başvurusu yapılamaz.

Adres Değişikliği Nereden Yapılır?

Adres değişikliği işlemleri nüfus müdürlüğünden yapılabilir. Bunun yanı sıra sıfır binaya taşınanlar ya da belirtilen adreste daha önce başka birinin oturmaması halinde başvuru işlemleri online olarak gerçekleştirilebilir. Nüfus müdürlüklerine yapılan başvurular çalışma saatleri içinde yapılmalıdır. Resmi tatiller ve hafta sonları adres değişikliği için müracaat edilemez.

Adres Değişikliği E-Devletten Yapılabilir Mi?

E-devlet üzerinden adres değişikliği için başvuruda bulunmak isteyenler öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmalıdır. Başvuru için izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

  • www.türkiye.gov.tr” internet adresine giriş yapılır.
  • Sisteme girebilmek için e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası istenir. Daha önce şifre almayanlar şifrelerini PTT şubelerinden alabilir. Şifresi olanların yeniden şifre almasına gerek kalmaz. Şifresini unutanlar ise sistemde kayıtlı e-posta ya da cep telefon numarası ile şifrelerini sıfırlayabilir.
  • Sisteme giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “adres değişikliği” yazılmalıdır. Ardından ilgili sayfa açılır.
  • Açılan sayfada yer alan kısımda değişiklik yapılması istenen adresin bilgisi girilmelidir. Adres doğru bir şekilde girildikten sonra “devam” sekmesi ile ilerlenir.

Adres Değişikliğinde Dilekçe Nasıl Yazılır?

Adres değişikliği için dilekçe yazılmasına gerek kalmaz. Dilekçe yazılmasına gerek kalmadan nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunulabilir. E-devlet üzerinden online olarak müracaat edeceklerden de adres değişikliği dilekçesi kabul edilmez.

Adres Değişikliği Yapılmazsa Ne Olur?

Adres değişikliği yapılmaması hallinde para cezası uygulanır. Tüm vatandaşlar taşındıkları zaman adreslerini güncellemek ve adres beyanında bulunmak zorundadır. Adres değişikliğinin yapılmaması halinde aynı zamanda ikametgah da alınamaz. Vatandaşların oy kullanabilmesi için de ikametgahlarının güncel tutması gerekir. Özellikle başka ilden taşınanların taşındıkları ile ikametgah aldırması gerekir.

Adres Değişikliği Nereden Kontrol Edilir?

Adres değişikliği yapanların işlemlerini teyit etmek için e-devlete giriş yapmaları gerekir. İkametgah belgesi almak isteyenler de belgelerini online olarak alabilir.  İkametgah belgesi çıkarmak isteyenler hangi kurumu istiyorsa kurumu belirterek belge talebinde bulunabilir. İkametgah değişikliği yapanların sistemlerinde otomatik güncelleme yapılır ve yeni adres gözükür. Herhangi bir sorun olması halinde nüfus müdürlüklerinden gerekli destek alınabilir.

Adres Değişikliği Kurumlara Nasıl Yapılır?

Adres değişikliği yapıldıktan sonra bankalara ya da diğer kurumlara bildirmek gerekir. Kurumlar tek tek aranarak tüm adreslerin yeniden güncellenmesi ile adres değişikliği tamamlanır. Özellikle bankaların göndermiş olduğu belgelerin kaybolmaması için adresler güncel tutulmalıdır. Her bankanın adres değişikliği işlemleri telefondan ya da şubelerden yapılabilir. Bankaların müşteri hizmetleri numarası aranarak 7/24 destek alınabilir.

Vatandaşlar mesai saatleri içinde bankaya gittikleri zaman banka şubelerinden de adres değişikliği işlemleri yapabilir. Adres değişikliği yapmayanların yaşamış oldukları sorunlardan bireyler kendileri sorumludur. Bankaların  internet bankacılığı kanalından güncel adreslerin ne olduğu teyit edilebilir ve yanlışlık olması durumunda bankaya hızlıca bildirim yapılmalıdır.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN