Binlerce taşeron işçi yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için verilecek olan müjdeli haberi beklerken konu hakkında bir son dakika gelişmesi yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından dün canlı yayında yapılan açıklama ile bir kere daha taşeron işçilerin kadro sorunu gündeme taşındı. 

Bakan Bilgin yaptığı açıklamada 90 bin taşeron işçinin kadroya alınacağı tarihi açıklarken bir kere daha kapsamı konusunda da merak edilen soruları yanıtladı. Hatırlanacağı üzere AK Parti tarafından yapılan yasal düzenleme ile taşeron işçilere kadro müjdesi verilmiş ve bu kapsamda 1 milyon taşeron işçi kadroya alınmıştı. Ancak düzenlemede kapsam dışında kalan kişilerde olmuştu. 

90 BİN TAŞERON İŞÇİ KİMLERİ KAPSIYOR?

Dün akşam TRT Haber kanalının canlı yayınına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin burada milyonlarca kişiyi ilgilendiren çok sayıda konu hakkında açıklama yapmıştı. Bakan Bilgin yaptığı konuşmasında EYT müjdesi bekleyen kişileri hayal kırıklığına uğratırken staj ve çıraklık sigortası olan kişelerin EYT kapsamı içerisinde olmadığını belirterek hayal kırıklığı yaşattı. 

Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi

Taşeron işçiler konusunda ise Bakan Bilgin yaptığı açıklamasında "Taşeron işçilerin kamuda kadrolu işçi haline gelmesi konusunda geçtiğimiz yıllarda hükümetimiz önemli bir reforma imza attı. Yaklaşık 1 milyon işçiye kadro verildi. O zamanlarda 90 bin işçi bu fırsattan istifade edemedi. Onların problemlerini kasım ayında ya da daha erken çözmüş olacağız "diyerek kapsam dışında kalan 90 bin işçinin Kasım ayı sonuna kalmadan sorunlarını çözeceklerini söyledi.