50 Bin TL’den Fazla İhtiyaç Kredisi Kullanacaklar Dikkat! Vade Sınırında Değişiklik!

Yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi kullanacak olan kişilerin dikkatine! Vade sınırı indirildi. İşte detaylar.

Kredi 02.10.2021 - 07:00 02.10.2021 - 07:00 Göksel Sarı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler için önemli olacak bir değişiklik yaptı. Alınan kararı duyuran kurul, tüketici kredisi olarakta bilinen ihtiyaç kredilerinde 50 bin lira üzerindeki tutarlar için vade süresini aşağıya çekti.

36 Aydan 24 Aya Çekildi

Alınan karar ile birlikte, ihtiyaç kredilerinde 50 bin lira ve üzeri olan tutarlar için vade süresi 36 aydan 24 aya çekildi. İhtiyaç kredileri için geçerli olan bu kara ile bankalarda yeni düzenlemeler gitti. 50 bin liranın altında kullanılan ihtiyaç kredilerinde ise vade sınırı 36 ay olarak devam edecek. Bu kararın alındığı tarihten önce kullanılmış kredileri etkilemeyecek. Yalnızca bun tarihten sonraki kullanılacak krediler için geçerli olacak. Bu kapsamda vatandaşların gözü ise bankalar çevrilmiş durumda.

BDDK yaptığı açıklamada vade indirimini duymasının yanı sıra, önceden kullanılmış 50 bin TL ve üzeri ihtiyaç kredileri borçlarının yapılandırılmasında vade sınırını 36 ay olarak devam etmesine karar verildiğinde açıkladı. Yani kararın tarihinden önce kullanılmış fakat yapılandırılması istenen krediler için de 36 ay vade sınırı devam etmekte.

Vatandaşa Etkisi Olumsuz Olacak

Vatandaşların en çok tercih ettikleri kredi vade sınırı 36 aydan 24 aya çekilmesi ile beraber bankalarda düzenlemelerini buna göre yapmaya başladı. 60 bin lira olarak çekilen kredinin sınırıda 24 aya inerken 250 bin lira olarak çekilen kredilerinde sınırı 24 ay olması ile birlikte geri ödemelerde aylık taksit tutarında büyük değişiklikler meydana geldi. Tüketici kredisi kullananları zor duruma düşüren bu durum ile beraber kullanılan kredilerinin geri ödemesinde de sıkıntıların da baş göstermesi bekleniyor.

40 Bin TL Civarı Krediler Yoğunlaşacak

50 bin lira tutarındaki bir kredinin yeni gelen düzenleme ile en üst vade sınırı 24 ay olması itibari ile en düşük faiz oranı olan yüzde 1.45’ten kullanılması halinde bile aylık ödemesi, sigorta masrafları hariç 2566 TL oldu. Bu durumda tüketiciler daha çok 40 bin lira ile 49 bin lira arasındaki kredi tutarlarına yönelecek.