Promosyon yarışı devam ediyor! Açıklama geldi Tam 30 bin TL ödeme yapılacak Promosyon yarışı devam ediyor! Açıklama geldi Tam 30 bin TL ödeme yapılacak

49 52 54 56 yaşla emeklilik hesaplama tablosu! Kadınlar ve erkekler için 4A prim tablosu kim kaç yaşında emekli olacak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından dün canlı yayında yapılan EYT yasası açıklaması heyecan yaratırken gözler bir kere daha emeklilik tablosu hesaplamalarına çevrildi. 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yasası için Bakan Vedat Bilgin bir kere daha Aralık ayını işaret ederken ne yazık ki dün yapılan açıklamada staj ve çıraklık mağdurları kapsam dışında olarak değerlendirildi. Bakan Bilgin daha önce çalışma yaptıklarını duyurdukları staj ve çıraklık mağdurları için bu sefer "onların durumu farklı onlar kapsam dışında" ifadelerini kullanarak hayal kırıklığı yaratmıştı. 

SGK GÜNCEL EMEKLİLİK TABLOSU! 4A SİGORTA GİRİŞİ OLANLAR KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLACAK?

Türkiye'de emeklilik sistemi 9 Eylül 1999 tarihinde yapılan yasal düzenleme ile değiştirilmiş olup emekli olmak isteyen kişilerde aranılan prim gün şartı ve fiili hizmet süresi şartlarına yaş şartı da eklenmiştir. Emeklilikte yaş şartı nedeniyle milyonlarca kişi emeklilik hakkını yitirmiş, Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT çatısı altında toplanarak emeklilik haklarının geri verilmesini talep ederek eylem yapmaya başlamıştı. 

kadınlarda emeklilik hesapalla

KADINLARDA EMEKLİLİK TABLOSU HESAPLAMA! KADINLAR KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLACAK?

Kadınların emeklilik koşulları erkeklerin koşullarına göre daha hafif olmakla beraber güncel SGK tablosu ile emeklilik yaşı hesaplama için 1999 öncesi yine milat olarak kabul edilmektedir. İlk işe giriş tarihi 1999 öncesi olan kadınlar için tek bir ay bile fark ederken ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihi arasında olan kadınlar 58 yaşında 7000 prim gün şartı ile emekli olmaktadır. 24 Mayıs 1996 ile 23 Mayıs 1997 tarihleri arasında ilk işe girişi olan kadınlar için ise 5825 prim gün ile 52 yaşında emeklilik hakkı verilmektedir. 

emeklilik hesaplama tablosu

ERKEKLERDE EMEKLİLİK HESAPLAMA TABLOSU! ERKEKLER KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLUR?

Erkeklerde emeklilik yaşı için ilk işe giriş tarihi dikkate alınmakta olup 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihinde işe giren erkekler 60 yaş ve 7 bin prim günü ile emekli olmaktadır. Erkeklerde 49 yaşında emeklilik için 24 Mayıs 1985 ile 23 Kasım 1986 tarihinde işe girilmiş olması şartına ek olarak 5300 prim günü aranmaktadır. Tablodan sizde ilk işe giriş tarihinize göre emeklilik yaşınızı hesaplayabilirsiniz.