Konut fiyatlarında yaşanan sert yükselişin önünü kesmek için hükümet tarafından çok sayıda tedbir kararı üst üste uygulamaya alınmış ve düşüş etkisi başlatılmıştı. TOKİ 250 bin sosyal konut projesi, kiralık ev fiyatlarına yüzde 25 zam sınırı ve 100 bin konut arsası satışı gibi uygulamalar peş peşe devreye sokulurken benzer bir müdahale zincirinin de araç fiyatları için planlandığı iddia edildi. 

Hükümetin seçimlerden önce piyasalarda normalleşme etkisi yaratmanın peşinde olduğu iddia edilirken konut fiyatlarında başlayan düşüşün bir benzerinin de araç fiyatları için planlandığı gündeme taşındı. Konu hakkında en önemli iddia ise uzun süredir gündemde olan ikinci el araç ithalatı iddiası oldu. Peki, 2.el araba ithalatı ne zaman gelecek, ÖTV indirimi yapılacak mı?

2 EL ARAÇ İTHALATI NE ZAMAN GELECEK, 2.EL ARABA İTHALATINA İZİN VERİLECEK Mİ?

Kredi kartı kullanan milyonlar için BDDK önemli karar yayınladı Kredi kartı kullanan milyonlar için BDDK önemli karar yayınladı

Hem arabası olanlar hem de araba satın almak isteyen kişiler tarafından yakından takip edilen en önemli haberler arasında yer alan 2.el araç ithalatı konusunda yeni gelişmeler yaşandı. Araba fiyatlarını düşürecek en önemli adım olarak gösterilen karar öncesinde yeni gelişmeler piyasada büyük yankı uyandırdı. 

ikinci-el-kararı

Yapılan açıklamada Ticaret Bakanlığı tarafından araç fiyatlarında yıl sonuna kadar beklenen normalleşme ve düşüş etkisinin görülmemesi durumunda araç ithalatı izninin devreye sokulacağı iddia edildi. Ancak ithalat kararı son derece sıkı denetimlere tabi tutulacak. Sadece belirli araçların ithal edilmesine izin verilirken araç yaşı da sınırlamaya tabi tutulacak. Böylelikle eski modelli araçların piyasaya girişleri engellenecek. Yine söz konusu araçlar ilk kez araba alacak ya da aldığı arabayı 5 sene satmama şartı getirilen kişilere verilecek. Al sat yapan fırsatçıların bu arabalara erişimi engellenirken sadece gerçekten arabaya ihtiyacı olan kişilerin alımlarının önü açılacak. 

ötv indirim

ÖTV İNDİRİMİ MÜJDESİ VAR MI, SEÇİMDEN ÖNCE SIFIR ARAÇLARA ÖTV'DE İNDİRİM YAPILIR MI?

Seçim öncesi yapılması beklenen bir diğer kritik müdahale ÖTV indirimi olarak öne çıkarken sadece ÖTV dilimi ve matrah düzenlemesi yapılabileceği ya da Türkiye'de üretilen sıfır araçlara özel bir ÖTV indirimi müjdesi verilebileceği de kulislerde konuşulan haberler arasında yer alıyor.