2.El Araç Alım Satımında Yeni Dönem: Ziraat Bankası Yeni Uygulamayı Duyurdu!

Ziraat Bankası Sunduğu Güvenli Ödeme Sistemi Sayesinde 2. El Araç Alım Satımlarının Güvenle Yapılmasını Sağlıyor.

Kredi 01.01.2022 - 13:39 01.01.2022 - 13:39 Serhat Karaman

Ziraat Bankası’nın müşterilerine sunduğu Güvenli Ödeme Sistemi sayesinde herhangi bir mağduriyet yaşamadan alım satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Satın alınan veya satılan mülkiyet ile satış miktarının herhangi bir sorun yaşanmadan güvenli bir biçimde el değiştirmesini sağlayan Güvenli Ödeme Sistemi’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Ziraat Bankası müşterisi olan herkesin başvurabileceği sisteme, dilerseniz size en yakın Ziraat Şubesi’ne gidebilir veya Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı’nı kullanabilirsiniz. 

Ziraat Bankası Güvenli Ödeme Sistemi’nde Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Alım satım işlemlerinizde sistemi kullanabilmek için başvurunuzun olumlu sonuç alması gereklidir. Daha sonra, alıcı olan tarafa gönderilen SMS ve referans numarası ile kaydını tamamlayarak işlemi onayladıktan sonra mülkiyetin bedeli Ziraat Bankası tarafından güvence altına alınır. Referans numarası ile birlikte notere giderek işlemlerin tamamlanması mümkündür. Noter onayının ardından para otomatik olarak alıcı tarafın hesabına yatırılır. 

Ziraat Bankası Güvenli Ödeme Sistemi’ne Nasıl Başvurulur?

İnternet Bankacılığı hizmetlerini kullanarak ve direkt olarak şubeye giderek başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. İki işlemde de alıcı ve satıcı kaydı işlemlerinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Alıcı ve satıcı kişilerin gerekli bilgilerini doldurduktan sonra sırasıyla Ödemeler, İkinci El Araç Alış/Satış, Alıcı veya Satıcı işlemleri menüsünden başvurularınızın tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra işleminizin onaylandığına dair bir SMS alırsınız. 

Ziraat Bankası Şubelerinden Güvenli Ödeme Sistemi İle Araç Alış – Satışı

Şubeler üzerinden 2 basit başvuru adımını tamamlayarak alıcı veya satıcı olarak Güvenli Ödeme Sistemi’nden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Şubeler aracılığıyla Satıcı Kaydı ve Alıcı Kaydı işlemlerini birkaç adımla birlikte tamamlayarak alışverişlerinizi güvence altına alabilir, mülkiyet veya miktar konusunda herhangi bir mağduriyetten uzak kalabilirsiniz. Güvenli Ödeme Sistemi içerisinde, gerçekleştirilen her araç satışı sonucunda 10 TL’si katılım payı olarak Türk Noterler Birliği’ne aktarılan toplamda 20 TL işlem ücreti alınmaktadır. Güvenli Ödeme Sistemi içerisinde onay alınmasının yolunu açan Türk Noterler Birliği de bu şekilde işlemlerinizi güvence ile sürdürmeye devam etmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@