Enflasyonun sürekli olarak sert bir şekilde yukarıya gitmesi nedeniyle pek çok üründe zam yağmuru devam ederken gençlerin evlilik maliyeti de arttı. Gençler yaşanan yükseliş nedeni ile evlilikten uzaklaşırken evliliği teşvik etmek için devlet çeyiz parası ödemeye başladı. 

Gençleri evlenmeleri için teşvik etmek ve tasarruf etmeye yönlendirmek amacı ile başlatılan destek ödemesi için yeni şartlarda belirlendi. Peki, devletin çeyiz parası yardımı nedir, kimlere verilir, çeyiz parası başvurusu nereden, nasıl yapılır?

ÇEYİZ HESABI NEDİR, NASIL AÇILIR?

Evlenmek isteyen gençlerin tasarruf yapmalarını sağlamak için devlet tarafından hibe desteği verilen tasarruf hesaplarından biri de çeyiz hesabıdır. Çeyiz hesabı ile gençlere evlilik öncesi para biriktirme imkanı verilirken biriken bu tutar üzerinden devlet aynı zamanda hibe para desteği yardımı vermektedir. 

çeyiz hesabı başvuru şartı

ÇEYİZ HESABI BAŞVURU ŞARTI NEDİR, KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Rakamı içeriden aldım diyen gazeteci kulis haberini duyurdu! Net brüt farkı kalkacak asgari ücret 10 bin TL mi olacak? Rakamı içeriden aldım diyen gazeteci kulis haberini duyurdu! Net brüt farkı kalkacak asgari ücret 10 bin TL mi olacak?

Çeyiz hesabı açmak istiyorum diyen kişilerin 24 yaşını doldurmamış olması şartı aranırken yine bu hesaptan verilecek olan destekten ilk kez evlenecek olmaları gerekmektedir. Türk vatandaşı olan kişiler evlilik tarihinden önce en az 3 sene boyunca düzenli para birikimi yapmaları durumunda 27 yaşından önce evlenmeleri şartı ile devlet katkısı alma hakkı elde etmektedir. 

çeyiz hesabı tutarı

ÇEYİZ HESABI 2022 YILI DEVLET KATKISI TUTARI KAÇ TL?

Çeyiz hesabına yapılan düzenli ödeme miktarı ve süresine bağlı olarak devlet katkısı ödemesi yapılmaktadır. TL hesap açan kişiler;

36 - 47 ay arasında düzenli olarak para birikimi yapan kişiler en yüksek 11 bin 840 TL tutarını aşmamak şartı ile birikim yaptıkları tutarın yüzde 20'si kadar, 

48 - 59 ay arasında düzenli olarak para birikimi yapan kişiler en yüksek 13 bin 662 TL tutarını aşmamak şartı ile birikim yaptıkları tutarın yüzde 22'si kadar, 

60 ay üzerinde düzenli olarak para birikimi yapan kişiler en yüksek 16 bin 349 TL tutarını aşmamak şartı ile birikim yaptıkları tutarın yüzde 25'i kadar ödeme alabilmektedir. 

Çeyiz hesabı açmak isteyen kişiler Ziraat Bankası üzerinden başvuru yapabilmekte olup düzenli olarak para birikimi yapan gençler 27 yaşından önce evlenmeleri şartı ile çeyiz parası olarak hibe para desteği alabilmektedir.