2.7 Milyar Liralık Cezadan Sonra BİM Ve ŞOK'tan Beklenen Açıklama Geldi

Rekabet Kurumu tarafından para cezasına çarptırılan zincir marketlerden bu karara yönelik ilk yanıtlar gelmeye başladı. BİM ve ŞOK marketler zinciri, Rekabet Kurumu'nun para cezasını yargıya taşıyor…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye’de perakende gıda ve market sektöründe geniş bir müşteriye sahip olan BİM, ŞOK, A101 ve Migros gibi marketlere 2.7 milyar liralık ceza kesilmişti. Kamuoyunda geniş yankı bulan bu karar sonrasında ilk cevap Migros’tan gelmiş ve karara itiraz edileceği belirtilmişti. Bir süredir sessizliğini koruyan BİM marketlerden de konuyla ilgili ilk açıklama geldi. BİM açıklamasında Rekabet Kurumu’nun vermiş olduğu para cezasını yargıya taşıyacağı belirtildi.

BİM Para Cezasının İptalini İstiyor

Rekabet Kurumu’nun vermiş olduğu para cezası hakkında açıklamalarını KAP’a yapan BİM, düşük kar marjı ve düşük fiyat politikası uyguladığını vurguladı. Son 25 yılda Türkiye’de enflasyonun düşmesine önemli katkı yaptıklarını söyleyen BİM market yöneticileri şu ifadeleri kullandı: “Buna rağmen “pahalılığın sorumlusu” olarak gösterilmesi ve kartel iddiasıyla tarihte görülmedik büyüklükte bir ceza verilmesi, ülkemizde yatırım ortamının ve serbest piyasanın gelişimine hizmet etmeyen, haksız ve adaletsiz bir karardır. Bu nedenledir ki, BİM sonuna kadar haklarını savunacak, kapsamlı bir şekilde kararı yargıya taşıyacaktır.”

Kamuoyunda geniş yankı bulan zincir marketlere para cezasından sonra Migros, Rekabet Kurumunun kestiği 517 milyon liralık cezanın iptali için yargıya gideceğini duyurmuştu. İlk olarak Migros’tan gelen bu açıklamaların benzeri BİM marketlerden de geldi.

ŞOK’tan Para Cezası Hakkında İlk Açıklama

Bir diğer ceza alan zincir market ŞOK, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Öncelikle belirtmek isteriz ki, verilen para cezasının ötesinde, müşterilerimiz aleyhine eylemde bulunduğumuza ilişkin haksız suçlama bizi derinden üzmüştür… Verilen bu gayr-i adil cezaya karşı, Türk yargısı ve hukukunun bize verdiği tüm imkanları kullanarak itiraz edeceğimizi ve müşterilerimizin haklarını sonuna kadar arayacağımızın bilinmesini isteriz.”

BİM, CarrefourSA, Migros, Şok Marketler, A 101 ve tedarikçi Savola Gıda’ya, haksız rekabet uyguladıkları gerekçesiyle toplamda 2 milyar 671 milyon lira idari para cezası verilmişti. Bu cezadan sonra şimdiye kadar Migros, BİM ve ŞOK marketler cezanın iptali için mahkemeye gideceklerini duyurdu.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN