25 Bin Kişi Önce Eğitilecek Sonra İşe Alınacak! Bakanlar Açıkladı!

İşsizlik ülkemizde büyük bir sorun haline gelmişken bakanlıklar harekete geçti. Turizmde istihdam kampanyası başladı.

Ekonomi 01.10.2021 - 13:00 01.10.2021 - 13:00 Göksel Sarı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında turizm sektöründe nitelikli personel istihdamını amaçlayan “Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme Protokolü” imzalandı. Protokolde bakanlık ile beraber çalışarak, eğitimli ve konusunda uzman olmaya aday kişileri turizm sektöründe iş sahibi yapacak.

53 Okul İle Başlandı

Protokol bütün çalışmalarının tamamlanması ile, basın karşısında imzalar atıldı. Daha sonrasında açıklamalarda bulunan bakanlardan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özellikle son yıllarda yaşanan turizm alanındaki nitelikli eleman açığını karşılayabilmek amacıyla son 3 yılda 53 okulda işbirliğine devam ettiklerini söyledi. Bugünden itibaren ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ile beraber özellikle İstanbul’daki oteller için insan kaynağının karşılanmasına yönelik mesleki eğitim kurslarına başlamak yönünde protokolü imzaladıklarını belirten bakan, Türkiye Otelciler Birliğinin de temsilcileri ile görüşmelerini tamamladıklarını ifade etti.

25 Bin Kişi Eğitilecek

Bakanların açıklamalarının ardından 25 bin kişinin önce okullar ve mesleki eğitim kurslarında eğitim görerek sonra da turizm sektöründe çalışmak üzere istihdam edileceği öğrenildi. Bu kapsamda şu an 53 olan anlaşmalı okul sayısı da 100’e çıkarılacak. Son yıllarda artan işsizlikle beraber bu programın kalıcı olmasını isteyen vatandaşlar ise umutlu. Turizm sektörünün covid 19 salgın süreci sonrasında toparlanması ile eleman açığının ortaya çıkması ile uygun çalışma koşullarını oluşturmuş durumda.

Program 10 Gün İçinde Belli Olacak

Verilecek eğitimler arasında yabancı dil ve diksiyon eğitimleri de yer alacak. Bu şekilde kalifiye bir şekilde eğitim kursları ve okullardan mezun olacak kişiler yüksek ücretler ile sektörde iş sahibi olacak. Dünya üzerinde de geçerliliği olan dil eğitimi ile dünyaya da açılma fırsatı bulacak olan kalifiye elemanlar şimdiden programın kesin takviminin belli olmasını beklemekte. Bakan Özer programın ilerleme sürecinin önümüzddeki 10 gün içerisinde belli olacağını belirterek duyuruların bakanlık resmi sitelerinde takip edilebileceğini vurguladı. Yapılan başvuruların değerlendirilmesi ile okullardaki eğitim programları başlayacak ve turizm sektörüne özel hazırlanmış kalifiye elemanlar yetiştirilmeye başlanacak.