Çalışan Anneye Devlet Destekleri Nelerdir? 2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı Çalışan Anneye Devlet Destekleri Nelerdir? 2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı

Gelen enflasyon ile birlikte alım güçlüğü çeken vatandaş asgari ücrete gelecek zammı beklerken birçok kişi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan'ın yaptığı açıklamayı merak etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücret açıklamasının ardından Ocak ayın emekli maaşlarının ve asgari ücrete gelecek zammın ne kadar olduğu merak konusu oldu. Peki asgari ücret ne kadar olacak? emekli maaşına zam gelecek mi? emekli maaşına ne kadar zam gelecek? 2023'te Enflasyon farkına göre asgari ücret ve emekli maaşı ne kadar olur?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından birçok kişinin kafasındaki soru asgari ücrete ve emkli maaşına ne kadar zam geleceği yönünde oldu. Yeni yıla kadar arttırılması beklenen asgari ücretin ne kadar olacağı tartışmaları devam ederken bu artışın enflasyonla aynı oranda olması bekleniyor. 2022 yılının ilk 6 ayı memurlara ve memur emeklisine yüzde 41,69, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 42,35 oranında zam yapılması 2023 yılının ilk çeyreğinde gelebilecek zammın merak edilmesine neden oldu. 

2023 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Dolar kurunun ve enflasyonun hız kesmeden artmasının ardından aynı oran asgari ücrete zam yapılması sonrası milyonlarca kişi asgari ücrete gelecek zammı merak etmeye başlamıştı. 2023 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı merak edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret açıklamasında bulunmuştu. Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği asgari ücret zammı konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Asgari ücret, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini ciddi şekilde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız.' ifadelerini kullandı .

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları tarafından düzenlenen anket sonucunda beklenen enflasyon oranı tahmini yüzde 67,73 olarak açıklanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Küresel ekonomik krizin ülkemize olan etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan her kesimi rahatlatacak adımları attık, atmayı da sürdüreceğiz' dedi. 

ASGARİ ÜCRETE ZAM NE ZAMAN GELECEK?

2022 yılında enflasyon oranlarına göre yükselen emekli maaşı ve asgari ücret göz önünde bulundurulduğunda en düşük emekli maaşının 6 bin 078 TL'den 6 bin 990 TL'ye, memur maaşının ise 9.105 TL'den 10 bin 470 TL'ye yükselmesi beklenmekte.