2022'de Dar Gelirli Vatandaşa Kaç TL Destek Verilecek? İşte Sosyal Yardımlar Listesi…

Özellikle dünyayı kasıp kavuran pandemi sonrasında pek çok vatandaş ekonomik açıdan zor günler geçiriyor. 2022 yılı bütçe komisyonunda dar gelirli vatandaşlar için ayrılan tutar belli oldu…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Koronavirüs salgını yüzünden işinden olan veya ekonomik açıdan iflas bayrağını çeken pek çok vatandaş, nasıl geçineceğini kara kara düşünüyor. Bu dönemde işsiz kalanlara ve dar gelirlilere 2022 yılında bütçe komisyonu kapsamında ödeme ayrıldı. Dar gelirli vatandaşlar önümüzdeki yıl toplamda tam 104.2 milyar TL tutarında maddi destek alacak. İşte dar gelirli vatandaşlara sağlanacak maddi desteklerin listesi…

Öğrencilere Büyük Destek

2022 yılı bütçe komisyonu görüşmeleri yapılırken, TBMM’deki toplantı öncesi dar gelirli vatandaşa ayrılacak bütçe belli oldu. Geliri düşük olan, emekli, yaşlı, kamu çalışanı, işçi hakları koruma altına alınırken maddi destekler için bütçeden 104.2 milyar TL ayrıldı. Bunlar arasında öğrencilere de maddi destek yağacak. Durumu olmayan öğrenciler, bursa, pansiyon, yurt, kredi, özel okul desteği ve harç ödemesi gibi desteklerden faydalanacak.

Dar Gelirli Ailelere Elektrik Faturası Desteği

Ödeme gücü olmayan vatandaşların sağlık giderleri de devletin ayırdığı bütçeden karşılanacak. Bu kapsamda vatandaşların sağlık gideri için 16 milyar TL’lik bütçe 2022 yılı için 23.4 milyar TL’ye çıkarıldı. Ayrıca 65 yaş üstü ve bakıma muhtaç olanlara ayrılan bütçe tutarı 13.2 milyar TL olarak açıklandı.

Engelli vatandaşa evde bakım parası olarak 15.6 milyar TL, engelli taşıma giderleri için ise 1.3 milyar TL destek sağlanacak. Yoksul ailelerde elektrik tüketim desteği kapsamında 2.4 milyar TL katkı verilerek faturalar ödenecek. Ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına 2.5 milyar TL sosyal maddi destek verilecek.

Plan ve Bütçe Komisyonu Yarın Toplanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Meclis'e sunulan 2022 bütçe görüşmeleri, 20 Ekim 2021 Çarşamba günü başlayacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yarın komisyonda teklifin sunumunu yaparak görüşmeleri başlatacak. 26 Ekim'de yeniden görüşmeler yapılarak bütçenin son hali hazırlanacak.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN