2022 Yılı İçin Asgari Ücrete Zam! Ne Kadar Olacak? Milyonları İlgilendiriyor!

Milyonlarca asgari ücretlinin gözü artık açıklanacak yeni zam oranında. Gelecek yıl asgari ücret ne kadar olacak?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Yılın son aylarına girilmesi ile beraber milyonlarca asgari ücretlinin gözü kulağı artık asgari ücrete yapılacak zam oranına çevrilmiş durumda. Yapılacak zammın miktarı ve maaşlara ne kadar yansıyacak merak konusu. Asgari ücret ile çalışan yaklaşık 15 milyon insan açıklanacak zam oranı için tahminlerinin karşılanmasını beklemekte.

Komisyon Yakında Toplanacak


Sigortalı çalışanların  alması gerek taban ücret olan asgari ücret zam oranı için artık geri sayım başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yakın zamanda toplanarak görüşmelere başlayacak. Yapılacak görüşmelerde asgari üücret ile çalışanları da temsil edecek temsilciler bulunacak. Görüşmelerin ardından bazı kriterler göz önüne alınarak orta yol bulunmaya çalışılacak ve yapılacak zam oranı açıklnacak. 2022 yılından itibaren zamlı olarak yatırılacak asgari ücret için çalışmaların yakın zamanda hızlanması beklenmekte.

Pazarlıklar Başlamak Üzere

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İşçi Sendikaları ve İşveren Sendikalarının arasında yapılacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu sonrasında 3 sean ile zam pazarlığı yapılıyor. Bakanlığın ev sahipliğini yapacağı ilk toplantının ardından işveren sendikaları ve işçi sendikalarında da birer toplantı yapılarak pazarlıklar sonu zam oranı ve yeni maaş miktarı açıklanıyor. Toplantılarda bulunan temsilciler arasında oylamalar yapılarak ortak bir zam oranında karar kılarken, oylamada eşitlik olması halinde komisyon başkanının oy vermiş olduğu taraf oylamayı kazanmış sayılmakta. İşçi sendikalarının yüksek oranda zam talebinin bu yılda yinelenmesi beklenirken işveren sendikaları daha az miktarda zam için çalışmalarına başladı. Başkanlık ise sendikalar arasındaki orta yolu bulmakla görevli.

3500 TL Olur Mu ?

2022 yılı için yapılacak zamla beraber asgari ücretin kaç lira olacağı da merak konusu. Bu kapsamda kulislerden bazı haberler gelmeye devam ediyor. 2021 yılında geçerli olan yüzde 21.56’lık zam oranı ile net asgari ücret 2 bin 825 lira 90 kuruş olmuştu. İşçi sendikaları yine bu oran seviyelerinde zam isterken işverenler buna pek sıcak yaklaşmıyor. İşçilerin isteği zam oranı gerçekleşir ise asgari ücret  3500 lira civarına çıkacak.

HABERİ PAYLAŞ: