2022 yılı eylül ayı enflasyon beklentileri duyuruldu! Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisi şaşırttı! - Hem ülkemizin hem de diğer dünya ülkelerinin en önemli ekonomik problemlerinden olan enflasyon, yeni tahminleri ile duyuruldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Bloomberg HT Araştırma Birimi, eylül ayı enflasyon tahminine ilişkin düzenlemiş oldukları anketlerin sonuçlarını yayınladı. 

BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA BİRİMİNDEN ENFLASYON BEKLENTİSİ!

Geçtiğimiz günlerde eylül ayı enflasyon beklentisine ilişkin yeni bir anket çalışması yürüten Bloomberg HT Araştırma Birimi, çalışma sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Anketin sonuçlarına göre katılımcıların büyük bir bölümünün enflasyonda yükseliş hareketlerinin devam edeceği yönünde fikir beyan ettikleri görüldü. 
Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından düzenlenmiş olan eylül ayı enflasyon beklentisi anketinin sonuçlarına göre anket çalışmasına katılan 19 kurumun ortalama beklentisinin eylül ayı tüketici fiyat endeksinin yüzde 3,6 oranında olduğu bilgisi kaydedildi. Katılımcıların yıllık bazda ki enflasyon tahminleri ise yüzde 84,5 olarak açıklandı. 

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından yürütülen enflasyon beklentisi çalışmasının sonuçlarına göre en düşük eylül ayı enflasyon beklentisinin yüzde, en yüksek eylül ayı enflasyon beklentisinin ise yüzde 4,5 oranında olduğu bildirildi. Yürütülen anket çalışmasından elde edilen sonuçlara göre yıllık bazda enflasyon için yapılan en düşük tahminin yüzde 83, en yüksek tahminin ise yüzde 85,9 seviyesinde olduğu öğrenildi. 

MERKEZ BANKASI PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ’NİN SONUÇLARI BELLİ OLDU!

Her ay olduğu gibi eylül ayında da Piyasa Katılımcıları Anketi düzenleyerek katılımcıların enflasyon beklentilerini ölçen Merkez Bankası, eylül ayında yürütmüş olduğu anket çalışmasının sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 

Merkez Bankası tarafından düzenlenmiş olan Piyasa Katılımcıları Anketi’ne reel ve finansal sektör temsilcilerinin yanı sıra profesyonel isimler de katıldı. Anket çalışmasına katılan kişi sayısının toplamda 40 olduğu belirtildi. 

Merkez Bankası tarafından düzenlenmiş olan Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarına göre anket çalışmasına katılan katılımcıların bir önceki çalışmada yüzde 70,60 ortalamasında tahminde bulunmuş oldukları cari yıl sonu tüketici enflasyonunun, bu ay yüzde 67,73 oranına gerilediği görüldü. 12 ay sonrasına ilişkin TÜFE beklentileri bir ay önce yüzde 41,99 olan katılımcılar, son anket çalışmasında 12 ay sonrasına ilişkin TÜFE beklentilerini yüzde 36,74 olarak belirttiler. 24 ay sonrasına ilişkin bir önceki anket çalışmasında açıklanan yüzde 24,35’lik sonucun bu anket çalışmasında yüzde 20,63’e gerilediği de kayda geçen sonuçlardan birisi oldu. 
Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’nde 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon için de tahminlerini belirten katılımcıların, ortalama sonuçları yayınlandı. Buna göre katılımcılar 12 ay sonrası TÜFE için yüzde 31,26 olasılık ile yüzde 30- 36,99, yüzde 38,45 olasılık ile yüzde 37- 43,99 oranlarında yükseleceğini düşündüklerini belirttiler. 

EYLÜL AYI ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Çalışan Anneye Devlet Destekleri Nelerdir? 2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı Çalışan Anneye Devlet Destekleri Nelerdir? 2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı

Henüz tahminler ile duyurulan eylül ayı enflasyon oranı, 3 Ekim Pazartesi günü sabah saatlerinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kamuoyu ile paylaşılacak.