2022 Mart Ayı Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak? Evde Bakım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlar ve aileleri için verilen evde bakım parası artırıldı. Peki Mart ayında ödemeler ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

Gündem 02.03.2022 - 10:34 02.03.2022 - 10:34 Serhat Karaman

Türkiye’de evde bakıma ihtiyaç duyan kişilerin yakınları için ilgili kapsamda yer almaları halinde evde bakım parası yardımından yararlanmaları sağlanıyor. Her ay düzenli olarak bu kişilerin hesaplarına aktarılan destek ödemelerinde ise geçtiğimiz ay itibariyle zam yapıldı. Geçtiğimiz ay için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yaptığı açıklamaya göre ilgili dönem için toplamda 1 milyar 256 milyon TL’nin hesaplara aktarıldığı belirtilmişti. Mart 2022 dönemi için evde bakım parasının ne zaman yatacağı ise merak edilmeye başladı.  

Mart 2022 Evde Bakım Parası Yattı Mı?

Mart ayının gelmesinin ardından bu ay için yapılacak destek ödemelerinin ne zaman hesaplara geçeceği merak edilmeye başladı. Özellikle birçok alanda görülen yüksek fiyatlar sonrasında bilhassa dar gelir grubunda olan kişiler alacakları yardımları bir an önce hesaplarında görmek istiyor. Evde bakım paraları ise her ay olduğu gibi bu ayda da ayın 15’i ile 30’u arasında ilgililerin hesaplarına aktarılacak. 

Evde Bakım Parası Artırıldı! 

Haber

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2022 yılında Ocak ve Temmuz ayları için evde bakım yardımının artırıldığını duyurmuştu. Yapılan açıklamaya göre ilgili dönemler için 1.798 TL olan destek ödemesi, 2.354 TL’ye çıkarıldı. Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşların ve ailelerinin hesaplarında Ocak – Temmuz döneminde yatırılacak ücretin artırılması ise birçok kişiyi memnun etti. Ayrıca Şubat ayında gerçekleştirilen toplam ödeme miktarının ise 1 milyar 256 milyon TL olarak gerçekleştirildiği aktarıldı. 

Evde Bakım Yardımı Sorgulama 

Evde bakım parası sorgulama işlemlerinin yapılması için vatandaşların e – Devlet üzerinden dakikalar içinde işlem yapması mümkündür. Vatandaşların e – Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarasını girerek kimlik doğrulaması yapmasının ardından, ‘’Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri’’ ekranına gelerek buradan işlem yapılması mümkündür. e – Devlet şifresi olmayan vatandaşlar ise PTT’den şifrelerini alarak giriş yapabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@