2022 Jandarma Uzman Erbaş Alım Şartları Belli Oldu! Kimler Jandarma Uzman Erbaş Olabilir?

Jandarma uzman erbaş olmak için kişilerin karşılaması gereken şartları yazımızda derledik. Sizler de gerekli şartları öğrenerek jandarma uzman erbaş olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Gündem 06.03.2022 - 16:38 06.03.2022 - 16:38 Serhat Karaman

Jandarma uzman erbaş olmak için yapılması gerekenler, ilgili kişiler tarafından oldukça sık araştırılmaktadır. Jandarma uzman erbaş olma şartları, bu mesleği yapmak isteyen kişiler tarafından mutlaka ve mutlaka karşılanması gereken şartlar bütünüdür. Kişiler bu şartları karşılamadıkları takdirde jandarma uzman erbaş olarak göreve başlayamamaktadırlar. Bu nedenle bu mesleği yapmak isteyen kişilerin mutlaka şartları bilmesi ve karşılaması gereklidir. Bu şartlar kısaca şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • En az ortaöğretim yani lise mezunu olmak ile birlikte lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu kişiler de başvuru yapabilmektedir.
  • Ocak ayının ilk günü itibari ile 20 yaşından gün almış olmak ve 27 yaşını doldurmamış olmak.
  • Askerlik hizmeti yapmış olma şartı aranmamaktadır.
  • Askerlik yapmaya engel herhangi bir duruma sahip olmamak.
  • Askerlik hizmetini tamamlamış kişiler için başvuru yapılan süre ile terhis olunan gün arasında 5 yıldan fazla süre geçmemiş olmalıdır.

Belirtilen şartları karşılayan kişiler başvuruda bulunabilirler. 

Jandarma Uzman Erbaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Haber

Jandarma uzman erbaş başvurusu yapmak için kişilerin öncelikli olarak jandarma uzman erbaş olma şartlarını karşılıyor olması gereklidir. Bu şartları karşılamayan kişilerin başvuruları ne yaparlarsa yapsınlar eksik sayılacaktır ve ret edilecektir. 

Başvuru yapmayı düşünen kişiler gerekli şartları sağlıyorlar ise, jandarma resmi sitesi üzerinden başvuru yapabilirler. Yapılan başvuruların incelenmesinin ardından kişiler sözlü ve fiziksel mülakat için çağrılmaktadırlar. Bu mülakatlardan başarılı şekilde sonuçlar alan kişiler gerekli adımları tamamladıkları takdirde jandarma uzman erbaş olarak göreve başlayabilirler. 

Jandarma Uzman Erbaş Sınavı 

Jandarma uzman erbaş sınavı, başvurusu ilk etapta kabul gören kişilerin çağırıldığı sınavın adıdır. Kişiler verilen bilgiler doğrultusunda 50 Türk Lirası değerindeki sınav ücretini yatırarak sınava girmelidirler. Sınavdan başarılı olan kişiler ardından gelecek olan sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik sınavını da tam başarı ile geçmelidir. Sınavlardan geçildiği durumda jandarma uzman erbaş olma şartları tamamlanmış sayılır ve kişiler göreve başlayabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@