Milyonlarca emekli vatandaşın yakından takip ettiği 2022 yılı emekli zammı netleşmeye başladı. Emekliler yıl sonuna gün sayarken “Emekli maaşı ne kadar olacak?” sorusuna yanıt arıyor. Emekli zam oranında esas alınan enflasyon verileri, milyonlarca emeklinin ana gündem maddesi oldu. Merkez Bankası Piyasa Katılım Anketi’nin duyurulması 2022 yılında emekli maaşlarına yapılacak zam oranı hakkında ipuçları verdi.

Yıl Sonu Enflasyon Tahminleri

Merkez Bankası ekonomistler ile gerçekleştirdiği Piyasa Katılım Anketi’ni kamuoyuna duyurdu. Milyonlarca emeklinin 2022 yılı emekli maaşlarına yapılacak zam oranını merak ettiği bugünlerde yapılan bu duyuru büyük ses getirdi. Ankette yer alan veriler, Ocak 2022 emekli maaşı zammı hakkında önemli ipuçları verdi.

Ekonomistlerle yapılan Ekim ayı anketine göre yılsonu enflasyon beklentisi (2021 yılı TÜFE) yüzde 17,63 olarak açıklandı. Ekonomistlerin bu tahmini tutarsa, emekli maaşına zam oranı yüzde 8,46 seviyesinde olacak. Bu şekilde bir enflasyon oranı gelirse ve onaylanırsa, en düşük esnaf emeklisi maaşı 2 bin 350 liradan 2 bin 548 liraya kadar yükselecek.

Tahminler Tutarsa Emekli Maaş Zam Oranları

Ekonomistlerin bu tahmini tutarsa, Bağkur tarım emeklileri için en düşük maaş bin 867 liradan 2 bin 25 liraya yükselecek. Taban aylık tutarı 2000’den önce emekli olanlarda 2 bin 624 liradan 2 bin 286 liraya çıkacak. Öte yandan 2000 tarihinden sonra emekli olanlar için taban aylıklar bin 626 liradan bin 764 liraya çıkacak.

Her ayın başında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verisi, emekli maaşlarına yapılacak zammın hesaplanmasında da etkili oluyor. TÜİK takvimine göre emekli maaş zammı için kritik olacak Ekim ayı enflasyon oranı 3 Kasım Çarşamba günü saat 10:00'da açıklanacak. Bundan sonraki enflasyon verileri de 3 Aralık ve 3 Ocak tarihlerinde açıklanarak emekli maaş zammı netlik kazanacak.