2022 Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak? SSK ve Bağkur Emekli Zam Beklentileri…

Türkiye'deki milyonlarca SSK ve Bağkur emeklisi, 2022 yılında emekli aylıklarına yapılacak zam oranına odaklandı. Yeni yılda emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de giderek artan enflasyon ile birlikte, emekli vatandaşların aldığı maaşlar günden güne eriyor. Son 6 aylık enflasyondan çıkacak verilere göre Türkiye’deki yaklaşık 12 milyon emekli maaşına o oranda zam yapılacak. 2022 yılı Ocak ayında yapılması beklenen emekli maaşı zamları, şimdiden emeklilerin ana gündem maddesi haline geldi.

2022 Ocak’ta Emekliye Ne Kadar Zam Yapılacak?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, 3 aylık enflasyon yüzde 4.23 olarak kayıtlara geçti. 2022 yılının Ocak ayında emekli maaşlarına yapılacak zammın kesin olarak belirlenmesi için geriye Ekim, Kasım ve Aralık ayı enflasyon verileri kaldı. Şimdiye kadar açıklanan enflasyona göre SSK ve Bağkur emeklilerinin gelirinde 329 liraya varan bir artış yaşanacak.

Böylelikle ek ödeme dahil en yüksek aylık 7 bin 792 liradan 8 bin 121 liraya çıkacak. TCMB’nin enflasyon tahminine göre yılın ikinci yarısında SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranı yüzde 5.21’i bulabilecek. Bu durumda en yüksek maaş yaklaşık 405 lira artacak.

Temmuz’da Emekli Maaşı Zam Oranları

2021 yılının ikinci dönemi olan Temmuz ayında SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yüzde 8.45 oranında zam yapılmıştı. Enflasyonun o dönemden bu yana giderek arttığı göz önüne alındığında 2022 Ocak’ta yapılması beklenen zammın yüzde 8.45 oranından daha fazla olması bekleniyor. Ekim, Kasım, Aralık enflasyonu açıklandıktan sonra memur ve emeklinin zam oranı kesin olarak belli olacak.

Geçen Ayın Enflasyon Rakamı

TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentileri yükseliş yönündeydi. TÜFE’de yıllık yüzde 19,58 oranında, aylık bazda ise yüzde 1,25 oranında artış yaşandı. TÜFE'de 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,04 oranında artış gerçekleşti. Enflasyon verilerinin Ekim, Kasım ve Aralık aylarında da yüksek çıkması bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN