2022 Doğalgaz Desteği Ne Zaman Yatacak? Doğalgaz Yardımı Başvuruları Bitti Mi?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahiplerine doğalgaz desteği vermeye hazırlanıyor. Peki, doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılacak, 2022 doğalgaz desteği yattı mı?

Gündem 04.03.2022 - 18:38 04.03.2022 - 18:38 Serhat Karaman

Enerji fiyatlarının artmasının ardından dar gelirli aileler için devlet tarafından doğalgaz desteği verileceği duyurulmuştu. Özellikle son dönemde üst üste gelen zamlar birçok kesimden vatandaşı zor durumda bıraktı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacak ödemelerden yararlanmak isteyenler ise söz konusu desteği ne zaman alacaklarını araştırmaya başladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre 4 milyon hanenin bu dönemde doğalgaz yardımından yararlanacağı ifade edildi. 18 Şubat’tan itibaren başlayan başvurular kapsamında çok sayıda vatandaşın başvuru yaptığı görüldü. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şubat ayında başvuruların alınarak mart ayında ödemelerin başlayabileceği aktarılmıştı. 

Doğalgaz Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz desteği almak isteyen vatandaşların e – Devlet üzerinden başvurularını yapmaları mümkündür. ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ ekranı üzerinden T.C. kimlik numaraları ve e – Devlet şifreleri ile sisteme girdikten sonra vatandaşlar başvuru adımlarını takip ederek işlem gerçekleştirebilir. e – Devlet şifresi olmayanlar ise bulundukları yerdeki PTT merkezlerine giderek e – Devlet şifrelerini alabilir ve elektronik ortam üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. 

Haber

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurularda bulunarak da hak sahiplerinin devlet tarafından dar gelirli vatandaşlara verilecek doğalgaz desteğinden yararlanmaları mümkün hale getirilmiştir. 

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Verilecek? 

Doğalgaz yardım ödemesi kapsamında mart ve ekim aylarında yılda iki defa ödeme yapılması hedefleniyor. Üçer aylık dönemler halinde yapılacak ödemelerin ilkinin ise Mart ayında başvuran kişilerin hesaplarına yatırılması bekleniyor. Başvurusu onaylanan vatandaşlar PTT şubelerinde doğalgaz faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecekler.  

Doğalgaz Yardımı Ödemesi Ne Kadar? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere uyan kişiler için hane başına yıllık 450 TL ile 1.150 TL arasında değişen oranlarla doğalgaz desteği ödemesi yapılacak. Mart ayının gelmesinin ardından vatandalar ödememelerin ne zaman hesaplara aktarılacağını ise merak etmeye başladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@