2022 Başında Tüm Emekli Maaşlarına Zam! Maaşlar Ne Kadar Olacak?

13 milyon emeklinin gözü kulağı bu haberde. Emeklilerin maaşlarına her yıl yapılan zamlar önümüzdeki yıl için ne kadar olacak ?

Ekonomi 28.09.2021 - 10:30 28.09.2021 - 10:30 Serhat Karaman

13 milyondan fazla emeklinin bulunduğu ülkemizde emekli maaşları her zaman gündemde önemli bir yer tutmuştur. Bu kapsamda 2022 yılı Ocak ayından itibaren emekli maaşlarına ne kadar zaman geleceğini merak konusu. Her yıl 2 kez dini bayramlardan önce ikramiye alan emekli maaş promosyonları ile de yüzü gülecek seviyeye geldi. Şimdi birde yılbaşı itibari ile alınacak zamlarla emekliler bir nebze de olsa rahatlayacak gibi duruyor.

Enflasyon Verisi Bekleniyor

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları yılbaşı itibari ile zamlı olarak yataca. Maaşına zam gelecek emeklilerin enflasyon ile mücadelesi kolaylaşacak. maaşlara yapılacak zam oranı belirlenirken en çok çok dikkat edilen kriterlerden birisi ise enflasyon oranları. 2021 yılının 2. yarısında gerçekleşen enflasyon oranı doğrultusunda yapılacak zamlarla alakalı ipuçları da ortaya çıkmaya başladı.

Ocak Ayında Zamlar Yansıyacak

Piyasa ve sigorta uzmanları 2022 yılına yönelik emekli maaşlarına yapılacak zam oranları ile ilgili tahminlerde bulunmaya başladı. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yapılacak zam oranlar ocak ayında kesimleşse de bütçe görüşmeleri devam ediyor. Bu zamlar için en kritik nokta olan enflasyon verileri maaşın miktarını belirleyecek. Uzmanların tahminlerine ve enflasyon verilerinin ışığından emekliye ocak ayı itibari ile yüzde 5.21 oranında zam öngörülmekte.

Zam Oranlar ve Merkez Bankası

Tüm emekli maaşlarına yansıyacak zamlar, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5.21, memur emeklilerine ise yüzde 7.21 şeklinde olması tahmin edilmekte. Ayrıca memur emeklilerine bu yılın ikinci yarısında oluşacak enflasyon yüzde 3’ü geçerse aşan kısım kadar memur emekli maaşlarına ekleme yapılacak.

Zam oranlarındaki en kritik veri olan enflasyon verisi için de yıl sonuna yönelik tahminler gelmeye devam ediyor. Bu tahminlerden birisi de Merkez Bankasından geldi. Merkez bankası son enflasyon tahminin 2021 yılı için yüzde 14.1 olarak açıkladı. Bu tahminin doğru çıkması için 2021 yılı ikinci yarısı enflasyonunun yüzde 5.21 çıkması gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@