2022 Asgari Ücret ve Emekli Zammında Son Durum!

Türkiye'de milyonlarca vatandaş 2022 yılı asgari ücret ve emekli zammının ne kadar olacağını merak ediyor. Bu konuda yeni gelişmeler yaşanırken asgari ücret tutarı ve emekli zammı ne kadar olacak?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye’de sayıları 9 milyon kadar olan emekli vatandaşlar 2022 yılında emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağını araştırıyor. Bir yandan emeklilerin aylıklara yüksek zam beklentisi devam ederken, bir yandan da milyonları ilgilendiren asgari ücret kararı için gün sayılıyor. 2022 yılının ocak ayında hem yeni asgari ücret tutarı tespit edilecek hem de milyonlarca emeklinin beklediği maaş zammı kesinleşecek.

2022 Yılı Emekli Zammı Kaç TL Olacak?

Önde gelen ekonomistler ile yapılan ekim ayı anketinde, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 17.63 olarak hesaplandı. Eğer bu tahmin gerçekleşirse, emekli maaşlarına ocak ayında yüzde 8.46 oranında zam yapılacak. Bu zam oranından hesaplama yapıldığında da en düşük esnaf emekli maaşı 2 bin 350 TL’den 2 bin 548 TL’ye çıkacak.

Bağkur tarım emeklileri için en düşük maaş ise bu tahminler tutarsa 1.867 TL’den 2 bin 25 liraya yükselecek. 2022 yılında emekli maaşlarına yapılacak zam oranında gözler ocak ayının ilk günlerine çevrilecek ve 2021 yılı enflasyon rakamlarının açıklanması beklenecek. Bu süreçte ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon verileri sonucunda emekli maaşına ne kadar zam yapılacağı netlik kazanacak.

Asgari Ücrette Beklentiler Yüksek

2022 yılının ocak ayında yeni asgari ücret tutarı belirlenecek. İşçi, işveren ve hükümet yetkilileri ile birlikte gerçekleştirilen toplantılar sonucunda yeni asgari ücretin ne kadar olacağı açıklanacak. Edinilen son bilgilere göre 2022 yılı asgari ücret zam pazarlıkları aralık ayında başlayacak. İşçi ve işveren sendikaları arasında toplantılar yapılarak ortak karara varılacak.

Asgari ücret tespit komisyonu toplantıları aralık ayının son günlerinde sonuçlanacak ve böylelikle 2022 yılı asgari ücret tutarı kesinleşmiş olacak. Beklentiler 2022 yılında enflasyonun 5-6 puan üzerinde bir artışa işaret ediyor. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde 2022 yılında brüt asgari ücret 4.364 TL’ye, net asgari ücret ise 3.447 TL’ye yükselecek.

HABERİ PAYLAŞ: