2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak! Herkesi Şaşırtan Tahminler Gündemde

2022 yılına az bir zaman kala milyonlarca vatandaş yeni asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. TÜİK ve Merkez Bankası tahminlerinden yola çıkan uzmanlar 2022 yılı asgari ücretini belirliyor…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2022 yılı asgari ücret tutarı konusunda geri sayım devam ediyor. Yeni yılın ocak ayında kesinleşmesi beklenen asgari ücret için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verileri etkili oluyor. TÜİK enflasyon verileri 3 aylık rakamlar olarak açıklanmıştı. 2021 yılının son 6 aylık enflasyon tahminlerine göre asgari ücrette ne kadar artış yapılacağı şimdiden hesaplanmaya başlandı. Uzmanların herkesi şaşırtan yeni asgari ücret tahminleri dikkat çekiyor.

2022 Asgari Ücret Kaç TL Olacak?

2022 yılında geçerli olacak asgari ücret için geri sayım devam ediyor. Yeni yıla girmemize az bir zaman kalırken milyonlarca çalışan asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Asgari ücret hesaplamalarında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları baz alınıyor. Asgari ücretin 2022’de kaç TL olacağına dair ilk açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den gelmiş ve çalışanları heyecanlandırmıştı.

Bakan Bilgin tarafından yapılan "Örgütsüz çalışanların hayatlarını düzenleyecek bir netice elde edilmesi konusunda çalışacağız" açıklaması 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını merak ettirdi. Asgari ücret 2021 yılında enflasyonun yaklaşık 7 puan üzerinde 21.56 oranında artış yapıldıktan sonra brüt 3.577 TL’ye yükseltilmişti. Şimdi de 2022 yılındaki asgari ücret zammı gündem oldu.

2022 Asgari Ücret Tahminleri

Merkez Bankası 2021 yılı Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu enflasyon beklentisi 17,63 olarak öngörüldü. Bu tahminin üzerine enflasyonun üzerinden 5 puanlık bir refah payı bırakılması durumunda asgari ücrete yüzde 22.63 oranında biz zam yapılabilir. Asgari ücret 2022 yılındaki hesapta bu durumda yüzde 22.63 oranında zam alırsa brüt asgari ücret miktarı 4.385 TL’yi aşacak. Milyonlarca çalışanın merak ettiği 2022 yılı asgari ücret tutarı, asgari geçim indirimi (AGİ) dahil net olarak 3.460 liranın üzerine çıkabilir. Kesin zam miktarı ocak ayında netlik kazanacak.

HABERİ PAYLAŞ: