2022 Asgari Ücret Görüşmeleri Başladı Mı? Bakan Ciddi Zamlar Beklediğini Söyledi

Yıl sonuna doğru yaklaşılırken çalışanlar 2022 yılı asgari ücret tutarının ne kadar olacağını merak ediyor. Devlet, işveren ve işçi temsilcileri tarafından belirlenen asgari ücret için görüşmeler başladı mı?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

2021 yılının sonuna doğru yaklaştığımız şu günlerde yeni asgari ücret tutarının ne kadar olacağı konusu tartışılıyor. Türkiye’de milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret konusunda Bakan Bilgin geçtiğimin günlerde açıklama yaptı. Asgari ücret görüşmelerinin önümüzdeki günlerde başlayacağını belirten Bakan Bilgin’in bu açıklamasından sonra görüşmelere başlandı mı?

2022 Asgari Ücret Komisyonu Toplandı Mı?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da gündemden düşmeyen asgari ücret tartışmaları hakkında konuştu. Bakan Varank, komisyon toplantılarına başlamak için sayılı günler kala “İşçi, işveren inşallah bu sene bir araya gelerek asgari ücret görüşmelerinde mutlu sonla gerçek bir zammı biz çalışanlarımıza verelim diyorum.” ifadelerini kullandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına geçen sene 5 Aralık tarihinde başlamış ve görüşmeler bir süre devam etmişti. Bilindiği üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu içinde hükümet, işçi ve işveren temsilcileri yer alıyor. Komisyon bu yıl hangi tarihte toplantı yapılacağını henüz kararlaştırmadı. Ancak kamuoyundaki kanıya göre asgari ücret görüşmeleri aralık ayında başlayabilir.

“Çalışanlara Ciddi Zamlar Yapmamız Lazım”

Enflasyon rakamları baz alınarak bir asgari ücret belirlendiğinde 2022 yılında asgari ücrete yüzde 16 ile 20 arasında bir zam yapılması bekleniyor. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Varank, işçi ve işveren temsilcilerinin bu sene bir araya gelerek asgari ücret görüşmelerinde mutlu sonla gerçekleşecek bir zam yapacaklarını umuyor. Bakan Varank, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sene sonunda asgari ücretle ilgili de işveren ve işçi tarafı bir araya gelecek. Ben bu dönem özellikle asgari ücret görüşmelerinde de son dönemdeki bu kazancın adil şekilde dağıtılmasının, paylaşılmasının gündemde olmasını işverenlerimizden rica ediyorum. Bu sene gerçekten çalışanlarımıza ciddi zamlar yapmamız lazım, onları üretimde tutabilmemiz için, onlarla beraber üretime devam etmemiz için.”

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN