Son dönemlerde en çok tartışılan konular arasında yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında gelişmeler devam ediyor. 2022 yıl sonuna az bir zaman kala vatandaşların yakından takip ettiği EYT ile ilgili açıklamalar gelirken vatandaşlar detayları merak ediyor. Peki EYT ne zaman gelecek? Erken emeklilik yaş tablosu nasıl kullanılır?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası için geri sayım başladı. Uzun yıllardan bu yana emeklilik hayali kuran kişilerin hayallerini gerçekleştirecek olan EYT yasasından yararlanacak milyonlarca vatandaş gözlerini gelecek haberlere çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT ile ilgili açıklamalarını geçtiğimiz haftalarda yaparken yıl sonu yasalaşması beklenen EYT hakkında hazırlıkların devam ettiğini dile getirmişti.

EYT NE ZAMAN GELECEK?

EYT Tarihinin ne zaman geleceği ile ilgili sorular sorulmaya devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 sene sonunu işaret etmişti. 2022 yıl sonunda yasalaşması ve 2023 yılında da uygulanmaya başlanması tahmin edilen EYT ile ilgili son dakika müjdeleri gelmeye devam ederken vatandaşlar EYT’de son durumu merak etti.

Emekli olma hayali kuran kişilerin taşıması gereken şart 1999 yılı itibari ile değişmiş ve yeni yasal düzenleme yapılmış ve mevcut emeklilik şartlarına yaş şartı da eklenmişti. Sigorta süresi ve prim gününü dolduran kişiler çıkan yasa nedeniyle yaş şartı konulmasının ardından emeklilik hayallerine veda etmişti.

EMEKLİLİK YAŞI NASIL HESAPLANIR?

Emekli olmak isteyen kişiler emeklilik yaşı hesaplaması yapmaya başladı. Hesaplamaların nasıl yapılacağı araştırılırken haberimizde emeklilik yaşınızı nasıl hesaplamanız gerektiği bilgilerini derledik, topladık.

Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek

Emeklilik yaşı ilk işe giriş tarihinizden itibaren hesaplanmalıdır. 1999 yılında açıklanan takvimde milat 1999 yılı olmakla birlikte ilk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 ve öncesi olan kişiler için işe girdikleri aya göre bile büyük avantajlardan yararlanmaktadır. İlk işe giriş tarihi 2008 olan kişiler için emekli olma hayalleri biraz daha zorlaşırken bu noktada en şanslı diyebileceğimiz kişiler 1990 yılı ve öncesi çalışma hayatına başlayanlardır.