18 Ekim 2021 Dolar, Euro Fiyatları… Dolar Kaç TL Oldu?

Dolar kuru haftaya nasıl başladı? Bankalararası piyasalarda döviz kurlarında son durum merak ediliyor. İşte 18 Ekim dolar, Euro fiyatları…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Haftanın ilk işlem gününe yeni tarihi zirvesiyle başlayan dolar/TL paritesinde sabah saatlerinden itibaren yükseliş devam ediyor. Dolar kuru tarihi seviyeler olarak 9,29 TL’ye kadar yükselirken Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etme olasılığı dikkat çekiyor. Piyasalar üzerinde baskı yaratan faiz kararları dolardaki yükselişin en büyük sebeplerinden biri olarak görülüyor.

Dolar Kaç TL Oldu? Dolar Fiyatında Son Durum

Cuma günü yükselişini üst üste altıncı işlem gününe taşıyan dolar/TL, günü önceki kapanışın yüzde 0,76 üzerinde 9,2574 seviyesinden tamamladı. Yeni haftaya da yükseliş sinyalleriyle başlayan dolar paritesi 9,29 ile tarihi zirvesini gördü. Analistler, bugün yurt içinde konut fiyat endeksi verilerinin kur üzerinde önemli olacağını belirtti.

Aynı zamanda yurt dışındaki gelişmelere bakıldığında ise ABD'de sanayi üretimi ve kapasite kullanımı verileriyle birlikte ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarının takip edileceği bildirildi. Bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 21 Ekim Perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında ne yönde karar alacağı da merak konusu oldu.

Euro Kaç TL Oldu? Euro Fiyatında Son Durum

Öte yandan Euro/TL kuru ise dün gece yarısı 10,79'u aşarak rekor tazeledi. Pazartesi günü itibarıyla bu sabah saatlerinde 10,74 civarında işlem görmeye devam ediyor. Dolar endeksi yüzde 0,2 artışla 94,1 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi ise önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 1,1580'den işlem görüyor.

Bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısı yatırımcıların en önemli gündemi haline geldi. Uzmanlar, dünya genelinde ise yoğun veri akışının izleneceğini söyleyerek dolar/TL paritesinde yeniden bir hareketlilik yaşanabileceğini bildirdi.

Merkez Bankası Faiz İndirimine Devam Edecek Mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu toplantısında 50 baz puanlık bir faiz indirime gideceğine yönelik beklentiler artıyor. Bazı ekonomi uzmanları ise yetkililerin bu seviyenin üzerinde bir faiz indirimi yapabileceklerini söylüyor. Dolar/TL paritesi bu haftayı oldukça hareketli geçirebilir.

HABERİ PAYLAŞ: