1100 TL Pandemi Desteği ! Yeniden Açıklandı! Geri Ödemesizi 1100 TL Verilecek!

Pandeminin ekonomik koşullara etkileri devam ediyor. Geri ödemesiz yardımlara başvurular hız kazandı.

Ekonomi 04.10.2021 - 09:00 04.10.2021 - 09:00 Göksel Sarı

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan salgın ile beraber dünya ekonomisinde de ciddi sıkıntılar yaşandı Ülkemiz özelinde de karantina süreçlerinde sıkıntılı ekonomik şartlar altında kalan vatandaşlar için devletten yardım eli uzanmaya devam ediyor. Verilen destekler ile bugüne kadar vatandaşın yanında yer almaya devam eden devlet ve kurumları bu yardımlara devam etme kararı aldı.

Nakit Yardımı Devam Etmekte

Bugüne kadar salgının ekonomik yönden getirmiş olduğu zorluklardan etkilenen vatandaşlara verilen pandemi desteği ile nakit yardımı sağlandı. Dükkanlarını açamayan esnaflar, işlerinden olan kişiler ve sosyal güvencesi olmadan çalışanların özellikle başvurularını yoğun bir şekilde yaparak faydalandığı yardımlar ile nakit ihtiyaçları bir nebze de olsa karşılandı.

Devlet Destekleri Artıyor

Faz 1 ve Faz 2 ödemeleri tamamlanan pandemi desteklerinde faz 3 kapsamında başvurular ve ödemeler hisse devam ediyor Faz 3 kapsamında bugüne kadar ihtiyaç sahibi olan kişilere 2 milyar liradan fazla yardım sağlandı. Faz 1 ve Faz 2 ödemeleri ile beraber ise bu rakam 5 milyar lirayı aşmış durumda. Okulların açılması ve kış aylarının yaklaşması ile masrafları artan kişiler faz 3 için tekrar yoğun bir başvuru yapmaya başladı.

Faz 3 Kapsamında yardım Miktarı Zamlandı

Faz 1 ve Faz 2 kapsamında ödenen desteklere Faz3 programında zam da uygulanarak vatandaşlara destek olunuyor. Daha önce 1000 lira olarak belirlenen yardımlar Faz 3 programında 110 liraya çıkardı. Başvuruların e-Devlet üzerinden  Pandemi Destek sekmesi ile yapıldığı yardımlar için herhangi bir bek-lge talep edilmiyor. TC kimlik numarasının son hanesine göre haftanın belirli günlerinde kişisel olarak açılan ekranda başvurunun durumu takip edilebiliyor.
Yapılan başvuruların değerlendirmesi 10 ile 20 gün içerisinde genellikle sonuçlandırılıyor. Yardımlardadan faydalanmaya hak kazanan kişiler PTT’lerden bu yardımlarına ulaşanbiliyor. Salgın etkisini azaltmak gibi görünse de ekonomik olarak düzeltmek için henüz erken olduğunu belirten yetkililer yardımların devam edeceğini açıkladı.