Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından merak edilen konular arasında kıdem tazminatı yer aldı. Milyonlarca kişi geçtiğimiz gün TÜİK'ten gelen enflasyon açıklamasına gözlerini çevirirken 'kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?' gibi sorular sorulmaya başladı. Arama motorlarında milyonlarca kişinin arattığı 'asgari ücret saati nasıl hesaplanır' sorusunun cevabı araştırılıyor. Peki kıdem tazmintı nasıl hesaplanır? Asgari ücret saati nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatını hesaplamak isteyen milyonlarca gibi gözlerini gelecek haberlere çevirirken 2022 kıdem tazminatı hesaplama oldukça merak edildi. İş dünyasına adım atan kişiler talep edebilecekleri tazminatları öğrenmeye çalışırken bunların arasında özellikle yer alan kıdem tazminatı oldu. Peki 1 yıl kıdem tazminatı ne kadar?

BİM'de indirim fırtınası başladı! 21 Ekim aktüel ürünler kataloğu yayınlandı BİM'de indirim fırtınası başladı! 21 Ekim aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

2022 1 YIL KIDEM TAZMİNATI NE KADAR?

Kişilerin işe başlama tarihinden itibaren hizmet verdiği tüm süreçte geçen her tam yı için işveren işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücret tutarında tazminat vermektedir. İşverenler bu ödemeyi yapmakla yükümlü tutulmaktadır. Bir yıldan artan süreler içinde yine aynı tarife uygulanmaktadır.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA

Kıdem tazminatı tavanının yükselmesiyle birlikte çalışanlara ödenecek tazminat ücreti de yükseldi.18 yaşından sonra iş hayatına atılan milyonlarca kişi kıdem tazminatının güncel durumunu merak ederken 'kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?' sorusu soruldu. Peki kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? 2022 kıdem tazminatı ne kadar? 

Kıdem tazminatında tavan rakamdan yararlanabilecek kişiler SGK brütü 15 bin 371 üzerinde olan tüm çalışanları kapsamaktadır. Buna oranla 10 sene çalışan bir işçi işten çıkarılırsa o işyerinden alması gereken kıdem tazminatı 153 bin 714 TL.dir. İş sözleşmesi ya da kıdem tazminatı sözleşmesinin feshedilmesi durumunda 30 günlük brüt ücret tutarında tazminat miktarı ödenmektedir.