Mart ayına girildiği andan itibaren bakanlık tarafından vatandaşlara yapılacak olan destek ödemeleri de gündeme gelmeye başladı. Başvuru yapmak isteyen kişiler için yayımlanan destek programlarına göre belirli şartları sağlayan aileler için devletin ödeme yapacağı öğrenildi. Konu hakkında detayların Aile Bakanlığı'nın resmi internet adresi üzerinde yayımlanması ile birlikte başvuru sırasında gerekli olan detaylar da belli olmuş oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuklu aileler yapılacak olan bu yardım ile birlikte de 400 TL ödeme yapılacağı duyurulmuş oldu. 

BAKANLIK 400 TL ÖDEME YAPACAK! 

Dar gelirli ve çocuk sahibi olan vatandaşların yaşadıkları maddi zorluklar nedeni ile Aile Bakanlığı tarafından belirli dönemlerde yayımlanan destek ödemeleri ile birlikte vatandaşlara yardımda bulunacağı açıklandı. Yapılacak olan bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin sağlaması gerken şartların yanı sıra başvuru sonucunda kişilere ne kadarlık yardım yapılacağı de öğrenilmiş oldu. Çocuklu ailelere destek olmak amacı ile yapılacak olan bu yardım ile de Bakanlık tarafından detaylı bir şekilde yardımı alabilecek olan kişilere açıklamalar geldi. 

DETAYLAR BELLİ OLDU! 

Bakanlık tarafından yapılacak olan bu çocuk yardımı için başvuru yapacaklara detaylar şu şekilde verildi;

Kapsamı = Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu ihtiyaç sahibi hanelerin beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesine yöneliktir. 

Başvuran = Anne veya anne adına baba ya da kanuni temsilci kişiler başvurularını gerçekleştirebilir.

Kimler Faydalanabilir = Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2.835,60 TL) az olan haneler faydalanabilir.

Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek

Evrak = TC Kimlik Kartı 

Tutar = 400 TL 

Ödeme Dönemi = Ödemeler  her ay için hesaplanıp 2 ayda bir yapılmaktadır. 

Yukarıda verilen Çoklu Doğum Yardımı için başvuru yapacak olan vatandaşların kapsamın içerisine dahil olması halinde Bakanlık ile iletişime geçmesi gerekir. İletişime geçildiği andan itibaren kişilerin gerekli olan evrak sayesinde bilgileri de incelenerek başvuru yapabileceği ifade edildi. Başvuru yapmak isteyen kişiler için yapılan açıklamalara göre herhangi bir şekilde saat sınırının da olmadığı öğrenildi.